Mersin Orman Yangını: Antalya Karayolu Kapatıldı

Mersin orman yangını

Mersin’deki orman yangını, Gülnar ilçesinde tam 15 saatten fazla bir süre boyunca devam etti. Bu süre zarfında, yangını kontrol altına almak için büyük çaba sarf edildi. Yangına karşı önlem almak ve söndürme çalışmalarını yürütmek üzere toplamda 11 uçak, 29 helikopter, 138 arazöz, 15 dozer ve 850 personel görevlendirildi. Hem havadan hem de karadan müdahalelerle yangının kontrol altına alınmaya çalışıldığı bu zorlu süreçte, rüzgarın etkisi de dikkate alındı.

Özellikle rüzgarın yön değiştirmesiyle, yangın Kuzeydoğu yönüne ilerleyerek Karayar Dağı’nın arkasından Silifke ilçesine doğru sıçradı. Bu hızlı yayılma, yangının kontrol altına alınmasını daha da zorlaştırdı.

Yangınla mücadele eden ekiplerin büyük bir özveriyle çalıştığı bu zorlu süreçte, bir arazözün şarampole devrilmesi sonucu sürücünün hafif yaralandığı üzücü bir olay yaşandı. Ayrıca, yangının etkilediği bölgede yaklaşık 30 ev tahliye edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, yangınla mücadele sırasında 5 Orman Genel Müdürlüğü personelinin de yaralandığını açıkladı.

Yangının kontrol altına alınabilmesi ve söndürülmesi için bölgeye Adana, Antalya, Aksaray, Konya ve Karaman’dan destek ekipler gönderildi. Ayrıca, evlerinden tahliye edilenler için Gülnar’daki iki lise, barınma yeri olarak kullanıldı.

Yangınla mücadele, koordineli ve büyük bir çaba ile sürdürülüyor ve tüm paydaşlar, yangının en kısa sürede kontrol altına alınması için bir araya gelmiş durumda. Bu zorlu dönemde yangına karşı gösterilen mücadelede emeği geçen tüm ekiplere teşekkür ediyor ve yangının bir an önce söndürülmesini umut ediyoruz.

orman yangınları sırasında neler yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Buraya tıklayarak rehberimize ulaşabilirsiniz.

kozalak Yangın‘la orman yangınlarının nasıl önlenebildiğini görmek isterseniz YouTube kanalımıza Buraya tıklayarak rehberimize ulaşabilirsiniz.

Erken Yangın Tespit Ve Uyarı Sistemi

© 2023 Kozalak Yangın

İletişim

+90 537 686 5341
batuhan@kozalakyangin.com.tr

Kazlıçeşme Mah. 245. Sok.
No: 5 Zeytinburnu/Istanbul